Menu
Home Page

Who's Who

The staff at the Oaktree School are pleased to welcome you to their school
Staff 2016-17 

Staff in Academic Year 2016/2017

Teaching Staff

Year Group

Class

Main area of Responsibility

Mrs Glen Alder

 

Headteacher

Teaching and Learning, Inclusion Leader/SENCo, DSL,

Eco,

DeBono.

Mrs Jane Reeve

 

 

Deputy Headteacher

 

Teaching and Learning and Staff Development. 

Foundation Stage Leader

English Leader

Gifted and Talented Leader

Miss Catherine Johnson

Foundation Stage

Robin Class Teacher

RE Leader

Year Group SEND Leader

Miss Emma Cossey

Foundation Stage

Hedgehog Class Teacher

DT Leader

Year Group Maths Leader

Mrs Melissa Janes

Foundation Stage

Squirrel Class Teacher

Art Leader

Year Group English Leader

Miss Rachel Harrison

Year One

Bumblebee  Class Teacher

Green Learning/Outside  Leader

Year Group SEND Leader

Mr Stephen Blofeld

Year One

Ladybird Class Teacher

Job Share with Claire McCulloch ( 1 day)

Year Group Leader

Computing Leader

Year Group English Leader

Miss Emily Brake

 

Year One

Woodpecker Class Teacher

Music Leader

Year Group Maths Leader

Mrs Claire McCulloch  

 

Year One

Ladybird Class Teacher

Job Share (1 day), cover and PPA  teacher   

Humanities Leader

Mrs Santos-Lewis   

       

Year Two

Owl Class Teacher

Year 2 Leader

Maths Leader

 

Miss Pippa Gooldon

Year Two

Rabbit Class Teacher

Science Leader

Year Group SEND Leader

Mrs Le Maistre

Year Two

Fox Class Teacher

PE Leader

Year Group English Leader

Mrs Lou Aherne

PPA – Sport

 

PE

 

Office Staff

Position

Main areas of Responsibility

If you have a concern or need support please note the person with responsibility and address them in the first instance.

Mrs Zoe Lever

Finance Manager and

Office Manager

Finance, accounts, salaries, budgets, resources

 

 

Mrs Sandra Byers

 

Premises

Premises, large scale improvements and maintenance. Health and Safety, Orders, School Trips, School Fund, Data Management

Mrs Sarah Georghiou

Admission and Attendance Officer

School Meals, Admissions, Attendance, Sundowners and Sunrise waiting list and invoice coordinator, Lunch Staff absence. Invoices,

Mrs Claire Woods

Personnel

Personnel, DBS, interviews, contracts,

Mr Neal Stevens

Caretaker

Maintenance and safety of the premises.

Ms Jo Beake

School Support

Lunch Room Set Up, Grounds Tidy.

 

SUPPORT STAFF

Year Group

Class

POST

Mrs Helen Noble

Foundation Stage FT

 

Nursery Nurse

Mrs Janet Stacey

Foundation Stage FT

Interventions

ELSA and Speech and Language SEND Teaching Assistant

Mrs Sarah Finch

Foundation Stage FT

Robin Class

Teaching Assistant

Miss Sarah Funnell

Foundation Stage FT

Hedgehog Class

Teaching Assistant

Mrs Carol Nichol

Foundation Stage FT

Squirrel Class

Teaching Assistant

Mrs Karen Bailey 

Foundation Stage PT

Squirrel Class

SEND Teaching Assistant

Mrs Elaine Morrison

Foundation Stage PT

Squirrel Class

SEND Teaching Assistant

Mrs Carol Blackwell

Year 1 cover and intervention

 

Higher Teaching Assistant

Mrs Trine Sharpe

Year 1 PT

Woodpecker Class

Teaching Assistant

Mrs Marie Berriman

Year 1 PT

Bumblebee Class

Teaching Assistant

Mrs Julie Sugden

Year 1 PT

Ladybird Class

Teaching Assistant

Mrs Pam Clark

Year 1 PT

Bumblebee Class

SEN Teaching Assistant

Mrs Tessa Shorey 

Year 1 PT

Bumblebee Class

SEND Teaching Assistant

Mrs Emma Loughman

Year 1 PT

Bumblebee Class

SEN Teaching Assistant

Mrs Jane Pope

Year 2 cover and Intervention

 

HLTA

Miss Nicolette Kitchenbrand

Year 2 PT

Owl Class

Teaching Assistant

Miss Leah Bannister  

Year 2 FT

Owl Class

SEN Teaching Assistant

Mrs Pam Taylor

Year 2 FT

Rabbit Class

Teaching Assistant and SEND

Mrs Kelly Webb

Year 2 PT

Rabbit Class

SEN Teaching Assistant

Mrs Fiona Parker

Year 2 PT

Fox Class

Teaching Assistant

Mrs Mary Martin

Year 2 PT

Fox Class

SEN Teaching Assistant

Mrs Ruth Johns

Year 2 PT

Fox Class

SEN Teaching Assistant

Mrs Lynsay Prince

PT

 

Lunch Club Assistant

Mrs Elaine Morrison

PT

 

Lunch Club Assistant

Mrs Mary Martin

PT

 

Lunch Club Assistant

Mrs Karen Bailey 

PT

 

Lunch Club Assistant

Mrs Kelly Webb 

PT

 

Lunch Club Assistant

Mrs Liz Rawlings

PT

 

Lunch Time Assistant

Mrs Karen Magid

PT

 

Lunch Time Assistant

Mrs Michelle Vickers

PT

 

Lunch Time Assistant

Miss Jo Beake

PT

 

Lunch Time Assistant

Mr David Kelly

PT

 

Road Crossing Patrol

Governors 2016-2017

Position

Name

Committees

Register of Interests

 

Chair of

Governors and member

Mrs Beverley Prentice

Children and Learning Committee

Resources Committee

Chair Extended Schools Committee

Subject Governor PSHCE/RE

 

Governor and member appt: 15.03.14

end: 14.03.18

Vice Chair of Governors and member

Mrs Jill Moralee

Chair - Resources Committee

Five Year Plan Working Party

 

Governor and member appt: 19.03.15

end: 18.03.19

Vice Chair of Governors and member

Mrs Amanda Furlonger

Chair - Children and Learning Committee

Attainment and Progress Working Party

Subject Governor: English

 

Governor and member appt: 19.03.15

end: 18.03.19

Governor and member

Mr Aidan Relf

Chairman Pay Review

Resources Committee

Children and Learning

Subject Governor: Maths

Attainment and Progress Working Party

 

Governor and member appt:26.09.03

end: 31.08.17

 

Governor and member

Mr Mike Woods

Admissions Committee

Resources Committee

Pay Review

Safeguarding

Mike’s wife works in the school office.

Governor and member appt: 17.11.05

end: 16.11.17

Governor and member

Mr Stuart Collins

Resources Committee,

Finance Working Party

 

Governor and member appt: 8.12.11

end: 31/8/17

Governor and member

Mrs Kerry Hutchins

Children and Learning

Attainment and Progress Working Party

Subject Governor: Science and SEND

 

Governor and member

appt: 19.03.15

end: 18.03.19

Governor and member

Mr William Stanning

 

 

Governor and member

appt: 1/12/16

end: 1/12/20

 

 

 

 

 

Staff Governor and member

Miss Emily Brake

Resources Committee

Teacher in the school.

Governor and member appt: 03.09.15

end: 03.09.19

Staff Governor and member

Mrs Trine Sharpe

Children and Learning  Committee

TA in the school.

Governor and member appt: 03.09.15

end: 03.09.19

Staff Governor and member

Vacancy

 

 

 

Headteacher

Mrs Glen Alder

All committees

 

Governor and member

Clerk to the Governors

Mrs Carolyn Beddows

Full Governors Meeting - minutes

Children and Learning Resources Committee – minutes

Resources Committee – minutes

 
Top